Aktuellt

Geologins Dag nu på lördag!

Den 10 september uppmärksammas Geologins Dag runt om i Sverige med en mängd olika evenemang och aktiviteter för barn och vuxna.

Geologins Dag har firats i drygt 15 år med syftet att ”väcka nyfikenhet, och visa nyttan som kunskap om geologi och geovetenskap ger samhället”. Genom ett stort antal aktiviteter får barn och vuxna möjlighet att nu på lördag uppleva bland annat exkursioner, tipspromenader, föredrag, utställningar, dataspel, grottkrypning.

www.geologinsdag.nu kan du läsa mer om alla arrangemang och få reda på vilka som hålls nära just dig. Där finns också roliga och lärorika länkar, bildspel, skolmaterial för nedladdning och mycket mer.

Geologins Dag är en ideell förening som bland annat finansieras av Svemin. Emma Härdmark, kommunikationsansvarig på Svemin, sitter i föreningens styrelse. Tack vare föreningens bidragsgivare har föreningen ett kansli på Sveriges Geologiska Undersökning, SGU.